گاهی نیاز داریم اطلاعات بسیار مهم خود را روی این ابزارها ذخیره و جابجا کنیم و آنقدر این اطلاعات مهم و حیاتی است که اگر بدست افراد غریبه بیفتد ممکن است تبعات سنگینی برای ما داشته باشد. بنابراین حفاظت از این ابزارها و اطمینان از اینکه اطلاعات ما در صورت مفقود شدن یا ربوده شدن این ابزارها به دست افراد غریبه نمی افتد، بسیار مهم است.

از زمانی که اطلاعات افراد به جای قرار گیری روی کاغذ، به صورت صفر و یک روی فایل های کامپیوتری قرار می گیرد، برای انتقال آنها نیازمند ابزارهایی مثل حافظه هارد اکسترنال یا فلش مموری ها هستیم. گاهی نیاز داریم اطلاعات بسیار مهم خود را روی این ابزارها ذخیره و جابجا کنیم و آنقدر این اطلاعات مهم و حیاتی است که اگر بدست افراد غریبه بیفتد ممکن است تبعات سنگینی برای ما داشته باشد. بنابراین حفاظت از این ابزارها و اطمینان از اینکه اطلاعات ما در صورت مفقود شدن یا ربوده شدن این ابزارها به دست افراد غریبه نمی افتد، بسیار مهم است.

اولین مساله مهم، این است که دسترسی به این حافظه ها را محدود به ارادی کنیم که اجازه دسترسی به آن را دارند. یکی از بهترین راه های آن، تنظیم یک گذر واژه برای فلش مموری است. برای این کار می توانید از یک نرم افزار مخصوص استفاده کنید که هنگامی که حافظه را به هر سیستمی وصل می کنید، بلافاصله پیش از باز کردن فلش مموری، از شما یک گذر واژه می خواهد و فقط در صورت وارد کردن گذر واژه به صورت صحیح، فلش مموری قابل خواندن می شود. یکی از این نرم افزارهای معروف در این زمینه، Gili soft USB است.

راه دوم برای حفاظت از فلش مموری ها، رمز نگاری آنها است که آن نیز از طریق نرم افزارهایی که الگوریتم های قوی برای رمز نگاری دارند، صورت می گیرد. یکی از نرم افزارهایی که قابلیت پاک کردن فایل ها به صورت غیر بازگرداننده را نیز علاوه بر قابلیت رمزنگاری دارد، idoo file encryption می باشد.

نکته مهمی که باید در اینجا به آن توجه شود، پاک کردن فایل های مهم از فلش مموری است. برخی افراد فکر می کنند که اگر اطلاعات را از فلش مموری delet کنند، آن را برای همیشه از بین می رود و قابل بازیابی نیست در صورتی که هرگز اطلاعات به سادگی از آن پاک نمی شود و کاملا قابل بازیابی است و فقط در صورتی که از نرم افزار های مخصوص این کار مانند idoo file encryption استفاده کنید، پاک می شود.

نکته دیگر اینکه حتما به صورت دوره ای، فلش مموری خود را با آنتی ویروس سیستم خود، scan کنید و حتی گاهی آن را format کنید تا اگر بدلیل اتصال به سیستم های مختلف، حاوی بد افزار های پنهان و خطرناک شده است، با format کردن، همه آنها از بین روند.

نکته آخر اینکه سعی کنید حتی الامکان از فلش مموری خود که حاوی اطلاعات مهم شما است، برای اتصال به کامپیوتر های عمومی مثل کتابخانه ها، دانشگاه یا کافی نت ها استفاده نکنید چرا که اغلب کامپیوتر های عمومی حاوی انواع بد افزار ها هستند. برای احتیاط از دو فلش مموری استفاده کنید. یکی برای انتقال و جابجایی فایل های مهم و حیاتی و دیگری برای انتقال فایل و اتصال سیستم های در مکان های عمومی.

image: 

Counter

    • آمار بازدید:  امروز:39  این هفته:2357  این ماه:15854  امسال:203715